Genel Bilgiler

Akademik yıl süresince pandemi sonrasında spor salonlarımız pazar günleri hariç 09.30 - 21.30 saatleri arasında, öğrenci, personel veya öğrenci gruplarına açıktır, serbest kullanıcıların online rezervasyon sistemi ile tesis kullanacakları saatleri rezerve etmesi gerekmektedir. Ancak spor salonlarımız genellikle akşamları ve hafta sonları belirli saatlerde spor takımları için antrenman amacıyla ayrılmaktadır. Online rezervasyon yaptırmak için TIKLAYINIZ

Tenis kortları ve halı sahaların da rezervasyonları online olarak yapılmaktadır.

Stadyum

Stadyumun yapımında üzerine kurulduğu arazinin doğal yapısı korunmuş, tribün bölümü arazinin eğimi ile uyumlandırılmıştır. Tesis 1962 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Tesisin yapımında Türk sporuna önemli hizmetleri geçen Naili Moran ve Mehmet Ali Yalım'ın katkıları önemlidir. Bu yıllarda Ankara'da Atletizm yarışmaları için uygun alanlar bulunmadığından 1975 yılına kadar Atletizm yarışmaları kampüzümüzde yapılmıştır.

2005 yılında tribün oturma alanları ahşap ile kaplanıp tel citleri yenilenen tesisimizin koşu pisti de 2016 yılında yenilenmiş ve 6 pistli tartan zemin hale getirilmiştir. Pek çok sportif etkinlik, mezuniyet töreni, konserler  yapılan stadyumumuzun toplam seyirci kapasitesi 13.000 kişidir.

Stadyuma ulaşım haritası için TIKLAYIN 


Büyük Spor Salonu

1967 yılında hizmete açılan ve ODTÜ’nün ilk göz ağrısı olan tesisimiz özgün mimari yapısıyla kampusümüzün en özellikli binalarındandır. Merkezi konumda olması nedeniyle öğrencilerimizin uğrak yeri olan salonda pek çok farklı spor dalında çalışma yapma olanağı vardır. Büyük Spor Salonu içerisinde tırmanma duvarı ve çeşitli sportif aktivitelerin de yapılabildiği büyük bir aynalı salon da vardır. Pazar günleri hariç her gün saat 09:30 - 21:30 saatleri arasında sürekli kullanıma açık olan salon her zaman canlı ve hareketlidir. Üniversitemiz basketbol, voleybol, tırmanma, dağcılık, kürek, yelken vb takımları antrenmanlarını da bu tesisimizde yapmaktadır. 

Büyük Spor Salonuna ulaşım haritası için TIKLAYIN


Baraka Spor Salonu

1972’de hizmete giren tesisimizin gövde kısmı tümüyle çelik konstruksiyonlardan oluşmaktadır. Tesisimiz, pazar günleri hariç 09:30 - 21:30 arasında hizmet vermektedir.
Spor dallarının çeşitlenmesi ve spor yapanların sayısının artması ile birlikte 2003 yılında Baraka Spor Salonunun yanında toplam 600m² lik iki katlı ek bir bina yapılmıştır. Ek binanın alt katı fitness salonu, üst katı ise minder sporları salonu olarak 2004 yılında hizmete açılmıştır. Toplam kapalı alanı 2000m² olan tesisimizde üniversitemizin basketbol (spor kulübü), hentbol, korfbol, badminton, güreş, karete-do, taekwon-do, futsal, oryantiring, sayokan ve judo takımlarımız ve pek çok spor topluluğumuz antrenman yapmaktadır. 

Baraka Spor Salonu'na ulaşım için TIKLAYIN


Spor Merkezi

ODTÜ kampusu sürekli gelişen dinamik bir yapıdır. Son yıllarda Teknokent ve kuraklık bölgesinde lojmanların ve yurtların yapımı ile birlikte yeni bir spor tesisine ihtiyaç duyulmuştur. 2001 yılında hizmete açılan toplam 1500m² kapalı olan tesiste basketbol ve voleybol alanları, 2 adet squash kortu, sauna ve fitness salonu bulunmaktadır. Spor Merkezi'nin çalışma saatleri pazar günleri hariç 09:00 - 21:15 arasındadır. Tesisi kullanmak için online rezervasyon yapılması gerekmektedir.

Spor Merkezi ulaşım haritası için TIKLAYIN


Halı Sahalar

25x40 ölçülerinde olan halı sahamız 1984 yılında hizmete açılmış ve yakın zamanda tadilattan geçerek halı saha ek binasının da yapılması ile yenilenmiştir. Yenilenen hali ile şu anda 3 adet olan halı sahalarımız hafta içi 17:00-21:15 saatleri arasında yoğun olarak kullanılmaktadır. Halı sahalarımıza ek olarak bir de normal futbol sahası boyutlarında sentetik futbol sahası çamlık bölgesine yapılmıştır. Sentetik sahamızda Amerikan futbolu, ragbi, frzibi, okçuluk gibi takımlarımız antrenman yapmaktadır. Halı saha kullanımı için 210 78 45 no'lu telefondan bilgi alabilir ve online rezervasyon sistemi üzerinden hafta içi günler için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Halı Sahalara ulaşım haritası için TIKLAYIN


Tenis Kortları

Üniversitemizde ilk tenis kortu 1968 yılında Büyük Spor Salonu’nun (1 nolu salon) arkasında kullanıma açıldı. Stadyumun yanında bulunan 3’lü kortlar 1974 yılında, Merkez Tenis Kortları ise 1984 yılında kullanıma açılmıştır. Tenis sporunu ODTÜ’de sevdiren ve tenis kortlarının kampusümüze kazandırılmasında öncü rol oynayanlar arasında Fatih Orbay, Murat Didin, Mehmet Ali Yalım, Faruk Bozoğlu, Ural Akbulut sayılabilir. 

Şu anda 5 adet kapalı, 6 adet açık, 2adet de açık toprak kort olmak üzere 13 adet olan Tenis kortu sayımız ile Türkiye'de en çok tenis kortuna sahip üniversitelerden birisi olan okulumuzda tenis kortlarının kullanımı için online rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Merkez Tenis Kortları ulaşım haritası için TIKLAYIN


Kayıkhane

Üniversitemizde uzun bir geçmişe ve köklü bir geleneğe sahip olan kürek sporu, yerleşkemizde bulunan Eymir Gölü kıyısında 1960 da kurulan kayıkhane ile ilk adımlarını atmıştır. (ORFOZ Restoran ) Bugün kayıkhane olarak hizmet veren tesis 1992 yılında hizmete açılmıştır.

1966 ile 1992 yılları arasında bir çok Türkiye Birincilikleri elde edilmiştir. Üniversitemiz spor tarihinin önemli bir branşı olarak bugünde başarılı çalışmaları devam etmektedir. Kayıkhanede aynı zamanda Yelken takımımızın da bir adet sundurması bulunmaktadır, hava şartlarının müsait olduğu zamanlarda yelken takımımız da kayıkhanede antrenmanlarını yapmaktadır.

Kayıkhane ulaşım haritası için TIKLAYIN


Yüzme Havuzları (Ayrıntılı bilgi için Havuz Müdürlüğü web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.)

Üniversitemizde kapalı yüzme havuzu 1992 yılında hizmete girmiştir. Toplam 8 kulvarlı 500 seyirci kapasiteli ve olimpik ölçülerdedir.

Kullanımı seanslar şeklinde düzenlenmiş olan havuz Pazartesi günleri hariç her gün 20:45’ e kadar hizmete açıktır ve online rezervasyon sistemi ile kullanılmaktadır.


Diğer Açık Alan Spor Yapılabilecek Alanlar;

Kapalı tesislerimiz ve rezervasyonla kullanılabilen açık alan spor tesislerimizin yanısıra kampüsümüz çok çeşitli sporların yapıabileceği alanlara sahiptir, bunlar;

  • Kampüs içerisinde 7 adet değişik ebatlarda futbol sahaları
  • Duvar tenisi oynanabilecek alanlar
  • Açık basketbol sahaları
  • Açık voleybol sahaları
  • Plaj voleybol sahası (Halı Sahalar / Çamlık Sahası arası)
  • Kriket oynanabilecek futbol sahası (Baraka S.S. önü)
  • Açık alan kuvvet çalışması yapılabilecek parkur (halı sahalar önü) 
  • Yalıncak koşu parkuru (2 km kısa, 6 km uzun parkur)
  • Eymir Gölü çevresi yürüyüş/koşu yapılabilecek ve bisiklet sürülebilecek alan
  • Masa tenisi masaları


Son Güncelleme:
07/12/2022 - 17:57