SPOR MÜDÜRLÜĞÜ


Öğrenci Toplulukları

ODTÜ Öğrenci Spor Toplulukları ODTÜ öğrencilerinin örgütlenme ve sorumluluk paylaşma duyguları spor alanında da kendini göstermektedir.

1960’larda Dağcılık ve Kış Sporları, İzcilik ile başlayan spor topluluklarına 1982’den sonra Satranç, Briç, Taekwondo, Capoeira, Motor Sporları, Karatedo, Sualtı, Can Kurtarma Ve İlk Yardım, Doğa Sporları, Eşli Danslar toplulukları da eklenmiştir. Sayıları bugün 12 yi bulan topluluklar da dünya da kabul edilen pek çok spor dalı temsil edilmektedir. Spor topluluklarının üyelerinin amatör ruhla gerçekleştirdikleri etkinlikler profesyonel organizasyonlarla boy ölçüşecek kalitede olmakta, Üniversite hayatına canlılık getirmenin yanı sıra öğrencilemizin sosyal alandaki eğitmen katkıda bulunmaktadır. Bu topluluklarda görev alan öğrenciler bir sporu yapmanın ve öğretmenin sorumluluğunu taşımanın yanı sıra, etkinlikler düzenleme konusunda yaratıcılıklarını geliştirerek, bir amaç için birlikte ve paylaşarak çalışmayı öğrenerek de olgunlaşma süreçlerini tamamlamaktadırlar.

1962 yılında Büyük Spor adamı Naili Moran ve dokuz öğrenci ile birlikte kurulan ODTÜ Spor Kulübü günümüze kadar birçok önemli başarılar kazanmıştır.

Üniversitemiz Eşli Danslar Topluluğu Jimnastik Federasyonunun düzenlediği yarışmalarda 2002 yılından itibaren sürekli takım ve ferdi birincilikler elde etmektedir.

Satranç Topluluğu üyesi Tunç Hamarat (şu anda Avustralya vatandaşı olarak yarışıyor) 16. Dünya Yazışmalı Satranç Şampiyonluğu’nu elde etmiştir.

1994 ve 2004 yılları arasında triatlon dalında Eren Çelik Türkiye Şampiyonalarında sürekli ilk üç derecede yer almıştır.


2018 yılı itibari ile güncel topluluk başkanlarımızın listesi ve iletişim bilgileri için TIKLAYIN..


ODTÜ SAT


ODTÜ SAS


CAPOEIRA TOPLULUĞU


ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu


ODTÜ Denizcilik ve Yelken Topluluğu


Spor Müdürlüğüne bağlı öğrenci toplulukları, kısaca tanıtımları ve iletişim bilgileri şu şekildedir:


ODTÜ AİKİDO TOPLULUĞU

 

TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Bünyesindeki Çocuk Aikido grubuyla beraber 200’ü aşkın üyesiyle beraber Türkiye’nin en büyük dojosu olan ODTÜ Aikido Topluluğu’nun birçok üyesi her sene yurtiçi ve yurtdışında birçok Aikido seminerine katılmaktadır. Her ne kadar yakın doğu dövüş sanatı kulüplerinin kadınlar tarafından ilgi çekmediği düşünülse de, ODTÜ Aikido Topluluğu’nun neredeyse yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Topluluğun amacı bu yanlış algıyı düzeltmektir ve teknik olarak ileri seviye, ahlaklı sporcular yetiştirmek ile Aikidoyu daha da yaymak ve sevdirmektir. Bundan ayrı olarak Çocuk Aikido grubunda yaptığı çalışmalarla birlikte çocukların fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimini sağlamanın yanında saygı, işbirliği ve uyum ile mesleki başarıyı sağlayan özgüven, sabır ve iç disiplini çocuklara aşılamaktır. ODTÜ Aikido Topluluğu, Tamura Shihan ve onun öğrencisi Nebi Vural Sensei’nin stili ve prensiplerini takip etmektedir. Her sene Aralık ve Mayıs aylarında iki tane uluslararası seminer düzenlemektir. Avrasya Aikido Organizasyonu ile birlikte, 7 yıldır her Mayıs ayında yaklaşık 20 ülkeden 300 sporcunun katıldığı, Uluslararası Aikido Festivalini düzenlemekte ve etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Yrd. Doç. Dr. Irmak Hürmeriç Altunsöz

E-POSTA ADRESİ: hurmeric@metu.edu.tr

TELEFONU: +90 312 210 40 21

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Koray Can Yurtseven

E-POSTA ADRESİ: koray.can.yurtseven@gmail.com

TELEFONU: +90 0538 915 0542

TOPLULUĞUN ODASI:

Yok

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

http://www.odtuaikido.org/ 

SOSYAL MEDYA:

Facebook: odtuaikido

Instagram: odtuaikido


 ODTÜ BRİÇ TOPLULUĞU

 

TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Kontak briç oynamayı öğrenmek, briç bilgisini geliştirmeyi, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmayı sağlamak topluluğumuzun temel amacıdır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Erdal BAYRAMLI

E-POSTA ADRESİ: erdalbayramli@metu.edu.tr

TELEFONU:  (312) 210 3202

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Merih DİKBAŞ                            

E-POSTA ADRESİ: merihdikbas@gmail.com

TELEFONU: (553)426 47 83

TOPLULUĞUN ODASI:

--

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

-- 


ODTÜ CAN KURTARMA VE İLK YARDIM TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Topluluğumuzun genel amacı; üniversite öğrencilerini can kurtarma ve ilk yardım konularında bilinçlendirmek. Bu amaçla, Temel Yaşam Desteği Eğitimi, İleri Yaşam Desteği Eğitimi, Doğada İlkyardım Eğitimi, Eğitmen Formasyon Eğitimi, Formasyon İlkyardım Tartışmaları Eğitimi ve Case Günleri yapıyoruz. Aynı zamanda havuzda Bronz ve Gümüş Cankurtaranlık Eğitimleri veriyoruz. Bununla birlikte okulumuzu temsil etmek amacıyla yüzme yarışlarına katılıyor, koşu ve bisiklet yarışlarında gönüllü ilkyardımcı olarak yer alıyoruz.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:

İSİM: Prof.Dr. GÜLSÜN GÖKAĞAÇ ARSLAN

E-POSTA ADRESİ: ggulsun@metu.edu.tr

TELEFONU: (0312) 210 5136

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):

İSİM: Beyza KOÇ

E-POSTA ADRESİ: byznrkc@gmail.com

TELEFONU: 0535 938 0724

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):

İSİM: Aslı SERTTAŞ

E-POSTA ADRESİ: aslserttas@gmail.com

TELEFONU: 0554 737 9215

İSİM: Ceren AKMEŞE

E-POSTA ADRESİ: akmeseceren@hotmail.com

TELEFONU: 0555 971 3370

TOPLULUĞUN ODASI:

Teknokent Spor Salonu 1.Kat Giriş 

WEB ADRESİ: 

ocit.metu.edu.tr

SOSYAL MEDYA:

Instagram: OCİT


 ODTÜ CAPOEİRA TOPLULUĞU


FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER & AMACI:

Capoeira sporunun öğretilmesi, yaygınlaştırılması ve sahneye uyarlanması, aynı zamanda

Brezilya kültürünün tanıtılması alanında faaliyetler gösteren ODTÜ Capoeira topluluğu,

kampüs içerisinde çalıştaylar düzenleyerek ve kampüs dışında, yurtiçi ve yurtdışı etkinliklerine katılarak ODTÜ’yü temsil etmektedir.

AKADEMİK DANIŞMANI:

İSİM: Prof. Dr. Mustafa Savcı

E-POSTA ADRESİ: savci@metu.edu.tr

TELEFONU: +90 312 210 3284

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:

İSİM: Emre Coşkuner / Mehmet Kamil Zırh

E-POSTA ADRESİ: emr.coskuner@gmail.com / mehmetkzirh@gmail.com

TELEFONU: +90 554 405 1498 / +90 506 873 4561

TOPLULUĞUN ODASI:

--

SOSYAL MEDYA:

--


ODTÜ DAĞCILIK VE KIŞ SPORLARI KOLU 


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Topluluğumuz tüm doğa sporlarını (dağcılık, kayak, mağaracılık, yürüyüş, kamp, bilimsel ekspedisyon vb.) amatör bir ruhla ve bilimsel yaklaşımla yurt çapında sosyal ilişkiler kurarak sevdirmek ve yaydırmak amacını güder. Kolumuz, insan doğa ilişkilerini, insanın ve doğanın yararı doğrultusunda pekiştirerek tüm olanakları sonuna dek kullanır, amaçlarını sıkı bir örgütlülük ve sosyal bütünlük içinde demokratik bir anlayışla gerçekleştirir.

Kol etkinliklerinin amacı, katılan sporcuların tekniğini ve becerisini o etkinliğin gerektirdiği ölçüde arttırmaktadır. Bu amaç doğrultusunda bütün yıl boyunca etkinlik yapar. Etkinliklerini her türlü doğa koşulunda yapmayı, değişik dağların ve değişik mevsimlerin gerektirdiği tekniklerin öğrenilmesi ve kullanılmasını hedefler. Kolumuz yaptığı tüm doğa sporlarını birbirlerini tamamlayan sporlar olarak görür. Kayağı da doğa ile birlikte olmayı sağlayan bir spor olarak kabul eder, kayağın dağcılıkla ve diğer etkinliklerle ilişkili olarak kullanılmasını, teknik yönden güçlü, amatör ruhlu sporcuların yetiştirilmesini ve bu sporcuların üniversite adına amatör kayak yarışmalarına girmesini teşvik eder. Bu amaç doğrultusunda, kolumuz doğada yapılan tüm sporları destekleyen ve bu sporları yapan kulüplerle ilişkiler kurar ve mevcut ilişkilerini sürdürür. 

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Ali Gökmen

E-POSTA ADRESİ: agokmen@metu.edu.tr

TELEFONU: +903122103202

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Hatice Türk 

E-POSTA ADRESİ: xece.turk.21@gmail.com

TELEFONU: 0531 243 6783

TOPLULUĞUN ODASI:

Öğrenci toplulukları barakası

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

dksk.metu.edu.tr


ODTÜ DENİZCİLİK VE YELKEN TOPLULUĞU (ODYT)


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Topluluğumuzun asıl amacı ODTÜ öğrencilerine denizi ve Yelken sporunu sevdirmek ve okulumuzu yarışlarda en iyi şekilde temsil etmek. Yelken sporu vücudumuzu fiziksel olarak güçlendirdiği gibi, hızlı çözüm üretebilme, koordinasyon, takım olma ve zihni güçlendirme üzerine de etkilidir. Gidilen yarış ve eğitimlerde takım olma bilincini üyelerimize kazandırma da topluluğumuzun bir diğer amacıdır. 

Faaliyetlerimize gelecek olursak, her sene yeni gelen üyelerimize temel eğitimler düzenliyoruz. Birincisi temel centerboard eğitimi (laser teknelerle), diğeri ise temel yatçılık eğitimi (yelkenli yatlarla genellikle 1 hafta sürmekte).  Her sene elimizden geldiğince üniversiteler arası ve özel olarak düzenlenen yarışlara katılmaktayız. Sponsor ya da gelen desteğe göre faaliyetlerimizi daha da genişletmek, katıldığımız trofe ve yarışların sayısını arttırmak, İstanbul’daki üniversiteler gibi yaz/kış gezileri düzenlemek gelecek faaliyet raporlarımızda mevcut.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Taner Zorbay

E-POSTA ADRESİ: taner@metu.edu.tr

TELEFONU: 0312 2105033

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Tuğçe Güdük

E-POSTA ADRESİ: guduk.tugce@gmail.com

TELEFONU: 05372179572

TOPLULUĞUN ODASI:

--

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

---

SOSYAL MEDYA: 

http://instagram.com/odtudyt

https://www.facebook.com/.odtudyt/


ODTÜ E-SPORLAR TOPLULUĞU


FAAL
İYET ALANI YAPTIĞI İŞLER & AMACI:

ODTÜ E-Spor Topluluğu'nun ana amacı, ulusal ve uluslararası e-spor turnuvalarına katılmak, ODTÜ'yü en iyi şekilde temsil etmektir. Topluluğun diğer amaçları, e-spor turnuvalarında oynanan e-spor ve oyunları tanıtmak, video oyunları ve e-sporla ilgilenen kişilerle sosyalleşmek, birlikte oyun oynamak ve taktiksel ve stratejik zihni geliştirmek için etkinlikler düzenlemektir.

AKADEMİK DANIŞMANI:

İSİM: Ahmet Oğuz AKYÜZ
E-POSTA ADRESİ: 
akyuz@ceng.metu.edu.tr
TELEFONU:
TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:
İSİM: Canberk BİNBAY
E-POSTA ADRESİ: 
c.binbay1993@gmail.com
TELEFONU: 0536 500 25 11
TOPLULUĞUN ODASI:

YOK

TOPLULUĞUN WEB SİTESİ:

www.metuesports.com


ODTÜ EŞLİ DANSLAR TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu, 1988 yılında kurulmuş olup Türkiye'nin ilk eşli danslar topluluğudur. Topluluğumuz, kuruluşundan bu yana eşli dansları öncelikle ODTÜ'de, ardından Türkiye çapında tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı amaç edinmiş; eşli dansların ülkemizdeki gelişiminin öncüsü olmuş ve dans sporunun bugün geldiği noktaya büyük katkıda bulunmuştur. Resmî yarışmalarda önemli dereceler elde eden pek çok dansçı, Ankara'daki dans stüdyolarının hemen hemen tümünün kurucuları ve Türkiye Dans Sporları Federasyonu'nda görev alan çeşitli kurul üyeleri, Türkiye'deki dans sporu hakemlerinin pek çoğu dans dünyasına topluluğumuz tarafından kazandırılmıştır.

ODTÜ EDT düzenli olarak yılda iki büyük etkinlik gerçekleştirir. Bunlardan ilki her sene Mayıs ayı başında Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonunda sahnelediğimiz Yıl Sonu Şovu’dur. Artık ODTÜ’nün sevilen ve beklenen etkinliklerinden biri haline gelmiş ve her sene farklı bir konsept ile yaklaşık 4000 dans sever ile buluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise gururla kurgulayıp gerçekleştirdiğimiz, ODTÜ’müzü anlatan Mayıs 2012 Metucation gösterisidir.

Bir diğer etkinliğimiz ise her sene Cumhuriyet Bayramı haftasında düzenlediğimiz Uluslararası ODTÜ Cumhuriyet Kupası Dans Yarışması nam-ı diğer METU OPEN!

2001 yılından beri düzenlenen ve artık yalnızca ODTÜ’nün değil Türkiye’nin değerli bir yarışması haline gelen bu organizasyona her sene 20 farklı ülkeden 400’ü aşkın sporcu ve 5000 dans severi ağırlamaktadır. Uluslararası platformlarda da övgüler almaya devam eden ve 16.sını 4-5 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz METU OPEN son 3 senedir tüm Uluslararası Yarışmalar arasında ilk 10’da yer almaktadır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Prof. Dr. M. Settar Koçak

E-POSTA ADRESİ: settar@metu.edu.tr            

TELEFONU: 312 210 40 15

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:
İSİM: Tuncer Cavit Yücesan

E-POSTA ADRESİ: tunceryucesan@gmail.com

TELEFONU: 544 472 87 00

TOPLULUĞUN ODASI:

9. Yurt Yanı – Kültür Toplulukları Koridoru

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

 eslidanslar.metu.edu.tr

SOSYAL MEDYA:

Facebook: odtueslidanslar

Instagram: odtueslidanslar


ODTÜ İZCİLİK TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Topluluğumuz kurulduğu 1986 yılından itibaren dünya çapında her yaştan gönüllüsü bulunan bir gençlik hareketi olan izciliğin üniversitemizde de mümkün olan en çok sayıda kişiye ulaşması için çalışmaktadır. Üyelerimizin izcilik bilincinde kendilerine ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmesi önceliklerimiz arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda sene boyunca aktif olarak etkinlikler ve kamplar düzenleriz. Eğitim programımızı tamamlamış olan üyelerimiz doğada yaşam ve kamp yapma alanlarında donanımlı hale gelmiş olurlar. Sosyal sorumluluk projelerimizle de hem üyelerimizi hem üniversite bünyesinde ulaşabildiğimiz herkesi bilinçlendirmek te amaçlarımız arasındadır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Assist. Prof. Dr. Salih ÖZÇUBUKÇU

E-POSTA ADRESİ: osalih@metu.edu.tr

TELEFONU:0312 210 3216

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
Ecem PATIR / 05059119272 / ecem.patir@gmail.com

Utku SÜT / 05074927194 / utku.sut@gmail.com

Büşra ATA / 05069919469 / busraata08@gmail.com

Muntadher JİHAD / 05319697037 / munta.jihad@gmail.com

TOPLULUĞUN ODASI:

9. yurt altında topluluklar koridorunda

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

www.izci.metu.edu.tr 

SOSYAL MEDYA:
Facebook: odtuizcileri

Instagram: odtuizcigrubu


ODTÜ JONGLÖRLER TOPLULUĞU

TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Türkiye’deki tek aktif üniversite jonglörlük topluluğu olan OJT’nin amacı, okul içinde gösteriler yaparak okul ortamına renk katmak, jonglörlük ve flow sanatları hakkında çalıştaylar vermek ve çeşitli organizasyonlarda gösteriler yaparak insanlara okulumuzu ve çağdaş sirk sanatlarını tanıtmaktır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Yekta BAKIRLIOĞLU

E-POSTA ADRESİ: yekta@metu.edu.tr

TELEFONU: 0534 551 59 58

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Berk AKGÜN

E-POSTA ADRESİ: akgunberk@yahoo.com

TELEFONU: 0506 440 78 22

TOPLULUĞUN ODASI:

--

TOPLULUĞUN (VARSA) WEB ADRESİ:

https://www.facebook.com/groups/metujuggling/?fref=ts


ODTÜ MOTORSPORLARI ve TRAFİK TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Amacımız okulumuzda motor sporları ile ilgilenen insanları bir araya getirmek ve bu alanda eğitimler alarak, aynı zamanda okulumuzda da bu olanakları sağlayıp motor sporlarına genç sporcular kazandırmak ve bu alanda okulumuzu temsil etmek.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: İlhan Konukseven

E-POSTA ADRESİ: konuk@metu.edu.tr

TELEFONU:  0533 233 18 06

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Josef Karaburun

E-POSTA ADRESİ: josefkaraburun@gmail.com

TELEFONU: 0538 438 92 42

TOPLULUĞUN ODASI:

ODTÜ Kampüsü topluluk odaları bölgesi

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

www.odtumost.com         


ODTÜ SAS (SU ALTI SPORLARI TOPLULUĞU)


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ SAS; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Su Altı Sporları öğrenci topluluğu ve ODTÜ Spor Kulübü Su Altı Sporları takımlarıdır. Türkiye çapında çeşitli başarılara imza atan ODTÜ SAS, her yıl eğitimlerinin yanı sıra muhtelif etkinlikler de düzenlemektedir.

Bu etkinliklerdeki amaç, ODTÜ’nün öncülüğünde Türkiye’de bu ve benzeri sporlara ve aktivitelere gönül vermiş olan kişileri bir araya getirmek, elde edilen tecrübeleri paylaşmak, tanıtımı arttırmak ve dostluk ve arkadaşlık ortamında işbirliğini desteklemektedir.

ODTÜ aynı zamanda kendi bünyesinden su altında erkek ve kadınlarda takımlarda çıkarmıştır. Bunlar ODTÜ SAS Serbest Dalış Takımları, Su altı Hokeyi Takımları, Su Altı Rugbi Takımları ve Su Altı Görüntüleme Takımıdır. Bu takımlarımız, yönetmelikler gereği faaliyetlerinde Türkiye Su altı Sporları Federasyonu (TSSF)’ye bağlı olan ODTÜ Spor Kulübü bünyesindedir. Takım sporcuları, dönem içerisinde performans gösteren sporcular arasından seçilen kişilerden oluşmaktadır.

Gerek takımlarımız ve gerekse bireysel olarak sporcularımız Dünya Rekorları dâhil her yıl ulusal ve uluslararası şampiyonalarda sürekli olarak madalyalar almakta ve üniversitemize şampiyonluklar kazandırmaktadır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: LEVENT UCUZAL

E-POSTA ADRESİ: leventu@bilgigis.com

TELEFONU: 0.532.372 5219

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Mehmet Barış ATICI

E-POSTA ADRESİ: m.barisatici@gmail.com

TELEFONU: 0.534.620 1712

TOPLULUĞUN ODASI:

ODTÜ Kapalı Yüzme Havuzu

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

http://sas.metu.edu.tr/


ODTÜ - SUALTI TOPLULUĞU (SAT)


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ Sualtı Topluluğu bir grup ODTÜ öğrencisi ve öğretim görevlisi tarafından 1985 yılında ODTÜ Rektörlüğü bünyesinde Spor Müdürlüğü’ne bağlı bir öğrenci topluluğu olarak kuruldu.

ODTÜ SAT’ın kuruluşunda edindiği temel ilke, Türkiye Kıyıları ve iç sularındaki tarihi, kültürel ve doğal değerlerin araştırılması, korunması ve tanıtılmasıdır. Bu kapsamında yapılan çalışmalar arasında temel ve ileri dalış, arama, çıkarma ve ilk yardım eğitimleri vererek topluluk üyelerine bilgi ve beceri kazandırmak; keşif ve inceleme amaçlı çalışmalar için dalıcılar yetiştirmek; kıyılarımız ve iç sularımızdaki ekolojik değerler ( Deniz Çayırları, Deniz Kaplumbağaları, Akdeniz foku gibi), doğal değerler ( sualtı mağaraları, açık deniz kayalıkları ve deniz canlıları sığınakları gibi), kültürel değerler (batıklar, sualtı arkeolojisi, denizcilik tarihi) gibi konularda araştırmalar ve tanıtım amaçlı (yarışmalar, paneller, toplantılar, seminerler gibi) etkinlikler düzenlemek yer almaktadır. Topluluk 1986/1987 yıllarında deniz kaplumbağaları türlerinin üreme kumsalı olan Dalyan’da temel bir araştırma çalışması yürütmüştür. Akdeniz Foku’nu Koruma Projesi de yine o yıllarda ODTÜ Sualtı Topluluğu bünyesinden çıkmış, bugünlere kadar gelmiştir. Çeşme Koyu’nda Osmanlı- Rus Deniz Savaşı’nda batmış bulunan Osmanlı ve Rus Komuta Gemilerinin bulunup tanınması çalışmaları (1988-1990), Antakya kıyılarında yine topluluk tarafından bulunan 1600 yıllık iki batık gemi ve her birinde bulunan cam külçeler (1992/1993) ODTÜ Sualtı Topluluğu’nun Arkeoloji bilimine yaptığı katkıların ilkleridir. Bunlara ek olarak topluluğun 1992 yılında ilk kez Bozcaada’da düzenlediği “Sualtında Görüntü Avlama Yarışması” SAGAY, Türkiye’de düzenlenen ilk sualtı fotoğraf yarışması olmasının yanı sıra, Zıpkınla Balık Avcılığı Yerine Fotoğraf Makinesiyle Görüntü Avcılığı gibi anlamlı bir seçeneği sunarak Kuzey Ege’de “deniz parkları” kurulmasını ve işlemesini sağlamayı amaç edinmiştir. Son zamanlarda topluluk Türkiye Kıyıları Deniz Mağaraları Envanter Projesi, Kilikya Bölgesi Arkeolojik Yüzey Araştırması, Deniz Çayırlarının Yayılımının İncelenmesi, Uluburun III Yapay Resif Projesi, Serbest Dalış Denemeleri gibi önemli projeleri yürütmektedir.

ODTÜ Sualtı Topluluğu Rektörlük makamına karşı sorumludur. Akademik Danışman ve beş öğrenciden oluşan yürütme kurulu, üç öğrenciden oluşan denetleme kurulu işleyişi sağlamakla görevlidir. Yürütme Kurulu ve Denetleme Kurulu Genel Kurula karşı sorumludur. Topluluğun Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG), Batık Araştırma Grubu (BAG), Ekoloji Grubu (EKOG), Fotografi ve Videografi Grubu (FOVAG), Mağara Dalışı ve Araştırma Grubu (MADAG) ve Serbest Dalış Grubu (SDG) gibi alt grupları ile çeşitli çalışma birimleri vardır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Almıla Güvenç Yazıcıoğlu

E-POSTA ADRESİ: yalmila@metu.edu.tr

TELEFONU: 0312 210 5240

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Görkem Varol, Çağatay Önder, Ezgi Selin Kaya, Yunus Emre Gök, Onur Bozkurt

E-POSTA ADRESİ:gorkemvarol2@gmail.com, cagatay-onder@hotmail.com, fotoselinsezgi@hotmail.com, ynsmrgok@gmail.com, onur.bozkrt@gmail.com

TELEFONU: 0537 709 33 72, 0536 898 68 10, 0555 629 52 44, 0506 658 32 53, 0555 658 26 67

TOPLULUĞUN ODASI:

Teknokent Spor Merkezi Alt Kat

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

sat.metu.edu.tr

SOSYAL MEDYA:
Facebook: odtüsat

Instagram: odtusat


ODTÜ TENİS TOPLULUĞU 


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ Tenis Topluluğu, öncelik okulumuzda olmak üzere tüm Türkiye’de tenisi sevdirmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlayan, gönüllü kişilerin yer aldığı bir öğrenci topluluğudur. Topluluğumuz bu amaç doğrultusunda tenis turnuvaları, eğlence amaçlı küçük tenis etkinlikleri ve tenisi öğretme amaçlı kurslar düzenler.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:

Cüneyt Can 

ccan@metu.edu.tr 

+90 312 210 5065

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:

Kaan Erdoğan 

erdogan.kaan.tennis@gmail.com

0535 022 66 92

TOPLULUĞUN ODASI:

Büyük Spor Salonu, büfenin yanındaki baraka

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

tt.metu.edu.tr


ODTU SATRANÇ TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ Satranç Topluluğu, ODTÜ'de satranç eğitimi, tanıtımı, eğlencesi ve temsili üzerinde aktiftir. Turnuvalar düzenliyoruz, düzenli buluşmalar yapıyor, dersler veriyoruz ve satranç her yönüyle ilgili videolar yapıyoruz. Ekipler kuruyoruz ve bireyleri yarışmalara ve turnuvalara katılmaya teşvik ediyoruz. Ana hedefimiz, öğrencileri satranç yaşam boyu öğrenme alışkanlığı içine sokmaya ve tecrübelerinin her saniyesinden zevk almalarını teşvik etmektir.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Zülfü Aşık

E-POSTA ADRESİ:

azulfu@metu.edu.tr

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:
İSİM: Erkin Karaokçu

E-POSTA ADRESİ: erkinkaraokcu@gmail.com

TELEFONU: 05319152991

TOPLULUĞUN ODASI:

Topluluk odası 9. Yurt altında diğer topluluk odaları ie birliktedir.

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

https://www.facebook.com/OdtuSatranc/?fref=ts

 

 


 Spor Müdürlüğüne Bağlı Öğrenci Toplulukları İletişim Bilgileri:


TOPLULUK ADI

İLGİLİ KİŞİ TELEFONLARI

AİKİDO TOPLULUĞU

Köksal Muş:

0505 249 07 59 

Utku Havuç: 
0505 735 96 60

Koray Can Yurtseven:

0538 915 05 42

BRİÇ TOPLULUĞU

Egemen Özcan

egemenozcan@hotmail.com
0534 306 27 19

Ataman Aydoğdu

0538 886 50 98

CAN KURTARMA VE İLK YARDIM TOPLULUĞU

Aslı Serttaş

0554 737 92 15

Beyza Koç

0535 938 07 24

Ceren Akmeşe

0555 971 33 70

Yunuscan Ünal

0553 218 83 77

CAPOERA TOPLULUĞU

GÜNAY İNAL

0537 588 23 11

SERCAN AKDUMAN

0533 353 65 69

EMRE COŞKUNER

0554 405 14 98

SÜMER TANRIÖVER

0535 319 35 21

DAĞCILIK VE KIŞ SPORLARI TOPLULUĞU

MERT KESKİN

0538 219 47 89

ORÇUN ACAR

0530 696 80 20

DOĞA CEYHAN

0533 475 26 92

ALPER YAVRU

0555 511 43 10

DENİZCİLİK VE YELKEN TOPLULUĞU

TUNÇ KARABAYER

0536 519 42 39

BURAK CAN MURATOĞLU

0533 258 20 88

ALPER ŞAHANOĞLU

0505 445 10 45

TUĞÇE GÜDÜK

0537 217 95 72

E-SPOR TOPLULUĞU

YAĞIZ ARKAYIN

0542 800 42 52

GÖKAY ÖRSEL

0554 617 24 60

EŞLİ DANSLAR TOPLULUĞU

MERT ERDEM

0530 110 49 94

ZEYNEP ÖZTAN

0530 764 54 27

EMRE GÜRCAN

0506 430 69 06

İZCİLİK TOPLULUĞU

MEHMET ÖZDEMİR

0535 516 33 02

TUBA OTURAN

0505 805 24 75

UTKU SÜT

0507 492 71 94

JONGLÖRLER TOPLULUĞU

MELİHCAN KOMSER

0554 424 71 74

BERK AKGÜN

0506 440 78 22

MOTOR SPORLARI VE TRAFİK TOPLULUĞU

UMUTCAN EKİZ

0505 452 80 16

SATRANÇ TOPLULUĞU

ARDA EFE OKAY

0531 966 70 41

SUALTI TOPLULUĞU (SAT)

SEMİH AKTAŞ

0505 222 22 28

BARIŞ CAN ŞENOĞLU

0533 409 23 94

EZGİ SELİN KAYA

0555 629 52 44

SUALTI SPORLARI TOPLULUĞU (SAS)

LEVENT UCUZAL

0532 372 52 19

TENİS TOPLULUĞU

ZEYNEP ABALI

0537 277 52 40