SPOR MÜDÜRLÜĞÜ


Öğrenci Toplulukları

ODTÜ Öğrenci Spor Toplulukları ODTÜ öğrencilerinin örgütlenme ve sorumluluk paylaşma duyguları spor alanında da kendini göstermektedir.

1960’larda Dağcılık ve Kış Sporları, İzcilik ile başlayan spor topluluklarına 1982’den sonra Satranç, Briç, Taekwondo, Capoeira, Motor Sporları, Karatedo, Sualtı, Can Kurtarma Ve İlk Yardım, Doğa Sporları, Eşli Danslar toplulukları da eklenmiştir. Sayıları bugün 12 yi bulan topluluklar da dünya da kabul edilen pek çok spor dalı temsil edilmektedir. Spor topluluklarının üyelerinin amatör ruhla gerçekleştirdikleri etkinlikler profesyonel organizasyonlarla boy ölçüşecek kalitede olmakta, Üniversite hayatına canlılık getirmenin yanı sıra öğrencilemizin sosyal alandaki eğitmen katkıda bulunmaktadır. Bu topluluklarda görev alan öğrenciler bir sporu yapmanın ve öğretmenin sorumluluğunu taşımanın yanı sıra, etkinlikler düzenleme konusunda yaratıcılıklarını geliştirerek, bir amaç için birlikte ve paylaşarak çalışmayı öğrenerek de olgunlaşma süreçlerini tamamlamaktadırlar.

1962 yılında Büyük Spor adamı Naili Moran ve dokuz öğrenci ile birlikte kurulan ODTÜ Spor Kulübü günümüze kadar birçok önemli başarılar kazanmıştır.

Üniversitemiz Eşli Danslar Topluluğu Jimnastik Federasyonunun düzenlediği yarışmalarda 2002 yılından itibaren sürekli takım ve ferdi birincilikler elde etmektedir.

Satranç Topluluğu üyesi Tunç Hamarat (şu anda Avustralya vatandaşı olarak yarışıyor) 16. Dünya Yazışmalı Satranç Şampiyonluğu’nu elde etmiştir.

1994 ve 2004 yılları arasında triatlon dalında Eren Çelik Türkiye Şampiyonalarında sürekli ilk üç derecede yer almıştır.


Spor Müdürlüğüne bağlı öğrenci toplulukları:

Aikido Topluluğu >>> Web

Briç Topluluğu >>> Web

Cankurtarma ve İlkyardım Topluluğu >>> Web
Capoera Topluluğu >>> Web

Dağcılık ve Kış Sporları Topluluğu >>> Web

Denizcilik ve Yelken Topluluğu

Doğa Sporları Topluluğu 

E-Spor Topluluğu>>>Web

Eşli Danslar Topluluğu >>> Web

İzcilik Topluluğu >>> Web 

Jonglörler Topluluğu

Motor Sporları ve Trafik Topluluğu>>> Web 

Satranç Topluluğu 

Sualtı Topluluğu >>>Web

Sualtı Sporları Topluluğu >>>Web

Tenis Topluluğu >>>Web