SPOR MÜDÜRLÜĞÜ


Öğrenci Toplulukları

ODTÜ Öğrenci Spor Toplulukları ODTÜ öğrencilerinin örgütlenme ve sorumluluk paylaşma duyguları spor alanında da kendini göstermektedir.

1960’larda Dağcılık ve Kış Sporları, İzcilik ile başlayan spor topluluklarına 1982’den sonra Satranç, Briç, Taekwondo, Capoeira, Motor Sporları, Karatedo, Sualtı, Can Kurtarma Ve İlk Yardım, Doğa Sporları, Eşli Danslar toplulukları da eklenmiştir. Sayıları bugün 12 yi bulan topluluklar da dünya da kabul edilen pek çok spor dalı temsil edilmektedir. Spor topluluklarının üyelerinin amatör ruhla gerçekleştirdikleri etkinlikler profesyonel organizasyonlarla boy ölçüşecek kalitede olmakta, Üniversite hayatına canlılık getirmenin yanı sıra öğrencilemizin sosyal alandaki eğitmen katkıda bulunmaktadır. Bu topluluklarda görev alan öğrenciler bir sporu yapmanın ve öğretmenin sorumluluğunu taşımanın yanı sıra, etkinlikler düzenleme konusunda yaratıcılıklarını geliştirerek, bir amaç için birlikte ve paylaşarak çalışmayı öğrenerek de olgunlaşma süreçlerini tamamlamaktadırlar.

1962 yılında Büyük Spor adamı Naili Moran ve dokuz öğrenci ile birlikte kurulan ODTÜ Spor Kulübü günümüze kadar birçok önemli başarılar kazanmıştır.

Üniversitemiz Eşli Danslar Topluluğu Jimnastik Federasyonunun düzenlediği yarışmalarda 2002 yılından itibaren sürekli takım ve ferdi birincilikler elde etmektedir.

Satranç Topluluğu üyesi Tunç Hamarat (şu anda Avustralya vatandaşı olarak yarışıyor) 16. Dünya Yazışmalı Satranç Şampiyonluğu’nu elde etmiştir.

1994 ve 2004 yılları arasında triatlon dalında Eren Çelik Türkiye Şampiyonalarında sürekli ilk üç derecede yer almıştır.


2018 yılı itibari ile güncel topluluk başkanlarımızın listesi ve iletişim bilgileri için TIKLAYIN..


ODTÜ SAT


ODTÜ SAS


CAPOEIRA TOPLULUĞU


ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu


ODTÜ Denizcilik ve Yelken Topluluğu


Spor Müdürlüğüne bağlı öğrenci toplulukları, kısaca tanıtımları ve iletişim bilgileri şu şekildedir:


ODTÜ AİKİDO TOPLULUĞU

 

TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Bünyesindeki Çocuk Aikido grubuyla beraber 200’ü aşkın üyesiyle beraber Türkiye’nin en büyük dojosu olan ODTÜ Aikido Topluluğu’nun birçok üyesi her sene yurtiçi ve yurtdışında birçok Aikido seminerine katılmaktadır. Her ne kadar yakın doğu dövüş sanatı kulüplerinin kadınlar tarafından ilgi çekmediği düşünülse de, ODTÜ Aikido Topluluğu’nun neredeyse yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Topluluğun amacı bu yanlış algıyı düzeltmektir ve teknik olarak ileri seviye, ahlaklı sporcular yetiştirmek ile Aikidoyu daha da yaymak ve sevdirmektir. Bundan ayrı olarak Çocuk Aikido grubunda yaptığı çalışmalarla birlikte çocukların fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimini sağlamanın yanında saygı, işbirliği ve uyum ile mesleki başarıyı sağlayan özgüven, sabır ve iç disiplini çocuklara aşılamaktır. ODTÜ Aikido Topluluğu, Tamura Shihan ve onun öğrencisi Nebi Vural Sensei’nin stili ve prensiplerini takip etmektedir. Her sene Aralık ve Mayıs aylarında iki tane uluslararası seminer düzenlemektir. Avrasya Aikido Organizasyonu ile birlikte, 7 yıldır her Mayıs ayında yaklaşık 20 ülkeden 300 sporcunun katıldığı, Uluslararası Aikido Festivalini düzenlemekte ve etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Doç. Dr. Ahmet Yozgatlıgil (Makina Mühendisliği)

E-POSTA ADRESİ: ahmety@metu.edu.tr

TELEFONU: +90 312 210 52 69

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Koray Can Yurtseven

E-POSTA ADRESİ: koray.can.yurtseven@gmail.com

TELEFONU: +90 0538 915 0542

TOPLULUĞUN ODASI:

Yok

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

http://www.odtuaikido.org/ 

SOSYAL MEDYA:

Facebook: odtuaikido

Instagram: odtuaikido


 ODTÜ BRİÇ TOPLULUĞU

 

TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Kontak briç oynamayı öğrenmek, briç bilgisini geliştirmeyi, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmayı sağlamak topluluğumuzun temel amacıdır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Erdal BAYRAMLI

E-POSTA ADRESİ: erdalbayramli@metu.edu.tr

TELEFONU:  (312) 210 3202

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Batuhan Bal                           

E-POSTA ADRESİ: bal.batuhan@metu.edu.tr

TELEFONU: (537 888 2447)

TOPLULUĞUN ODASI:

--

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

-- 


ODTÜ CAN KURTARMA VE İLK YARDIM TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Topluluğumuzun genel amacı; üniversite öğrencilerini can kurtarma ve ilk yardım konularında bilinçlendirmek. Bu amaçla, Temel Yaşam Desteği Eğitimi, İleri Yaşam Desteği Eğitimi, Doğada İlkyardım Eğitimi, Eğitmen Formasyon Eğitimi, Formasyon İlkyardım Tartışmaları Eğitimi ve Case Günleri yapıyoruz. Aynı zamanda havuzda Bronz ve Gümüş Cankurtaranlık Eğitimleri veriyoruz. Bununla birlikte okulumuzu temsil etmek amacıyla yüzme yarışlarına katılıyor, koşu ve bisiklet yarışlarında gönüllü ilkyardımcı olarak yer alıyoruz.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:

İSİM: Prof.Dr. GÜLSÜN GÖKAĞAÇ ARSLAN

E-POSTA ADRESİ: ggulsun@metu.edu.tr

TELEFONU: (0312) 210 5136

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):

İSİM: Ayçıl Nergis

E-POSTA ADRESİ: aycilnergis@gmail.com

TELEFONU: 0545 545 39 11

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):

İSİM: Elif Doğan

E-POSTA ADRESİ: elifdgn81@gmail.com

TELEFONU: 0534 207 24 54

İSİM: İsmail Macit

E-POSTA ADRESİ: ismailmacit54@gmail.com

TELEFONU: 0539 678 03 96

TOPLULUĞUN ODASI:

Teknokent Spor Salonu 1.Kat Giriş 

WEB ADRESİ: 

ocit.metu.edu.tr

SOSYAL MEDYA:

Instagram: @OCİT

Twitter: @OcitOdtu

Facebook: ocitmetu


 ODTÜ CAPOEİRA TOPLULUĞU


FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER & AMACI:

Capoeira sporunun öğretilmesi, yaygınlaştırılması ve sahneye uyarlanması, aynı zamanda

Brezilya kültürünün tanıtılması alanında faaliyetler gösteren ODTÜ Capoeira topluluğu,

kampüs içerisinde çalıştaylar düzenleyerek ve kampüs dışında, yurtiçi ve yurtdışı etkinliklerine katılarak ODTÜ’yü temsil etmektedir.

AKADEMİK DANIŞMANI:

İSİM: Prof. Dr. Mustafa Savcı

E-POSTA ADRESİ: savci@metu.edu.tr

TELEFONU: +90 312 210 3284

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:

İSİM: Emre Coşkuner / Mehmet Kamil Zırh

E-POSTA ADRESİ: emr.coskuner@gmail.com / mehmetkzirh@gmail.com

TELEFONU: +90 554 405 1498 / +90 506 873 4561

TOPLULUĞUN ODASI:

--

SOSYAL MEDYA:

--


ODTÜ DAĞCILIK VE KIŞ SPORLARI KOLU 


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Topluluğumuz tüm doğa sporlarını (dağcılık, kayak, mağaracılık, yürüyüş, kamp, bilimsel ekspedisyon vb.) amatör bir ruhla ve bilimsel yaklaşımla yurt çapında sosyal ilişkiler kurarak sevdirmek ve yaydırmak amacını güder. Kolumuz, insan doğa ilişkilerini, insanın ve doğanın yararı doğrultusunda pekiştirerek tüm olanakları sonuna dek kullanır, amaçlarını sıkı bir örgütlülük ve sosyal bütünlük içinde demokratik bir anlayışla gerçekleştirir.

Kol etkinliklerinin amacı, katılan sporcuların tekniğini ve becerisini o etkinliğin gerektirdiği ölçüde arttırmaktadır. Bu amaç doğrultusunda bütün yıl boyunca etkinlik yapar. Etkinliklerini her türlü doğa koşulunda yapmayı, değişik dağların ve değişik mevsimlerin gerektirdiği tekniklerin öğrenilmesi ve kullanılmasını hedefler. Kolumuz yaptığı tüm doğa sporlarını birbirlerini tamamlayan sporlar olarak görür. Kayağı da doğa ile birlikte olmayı sağlayan bir spor olarak kabul eder, kayağın dağcılıkla ve diğer etkinliklerle ilişkili olarak kullanılmasını, teknik yönden güçlü, amatör ruhlu sporcuların yetiştirilmesini ve bu sporcuların üniversite adına amatör kayak yarışmalarına girmesini teşvik eder. Bu amaç doğrultusunda, kolumuz doğada yapılan tüm sporları destekleyen ve bu sporları yapan kulüplerle ilişkiler kurar ve mevcut ilişkilerini sürdürür. 

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Ali Gökmen

E-POSTA ADRESİ: agokmen@metu.edu.tr

TELEFONU: +903122103202

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Hatice Türk 

E-POSTA ADRESİ: xece.turk.21@gmail.com

TELEFONU: 0531 243 6783

TOPLULUĞUN ODASI:

Öğrenci toplulukları barakası

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

dksk.metu.edu.tr


ODTÜ DENİZCİLİK VE YELKEN TOPLULUĞU (ODYT)


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Topluluğumuzun asıl amacı ODTÜ öğrencilerine denizi ve Yelken sporunu sevdirmek ve okulumuzu yarışlarda en iyi şekilde temsil etmek. Yelken sporu vücudumuzu fiziksel olarak güçlendirdiği gibi, hızlı çözüm üretebilme, koordinasyon, takım olma ve zihni güçlendirme üzerine de etkilidir. Gidilen yarış ve eğitimlerde takım olma bilincini üyelerimize kazandırma da topluluğumuzun bir diğer amacıdır. 

Faaliyetlerimize gelecek olursak, her sene yeni gelen üyelerimize temel eğitimler düzenliyoruz. Birincisi temel centerboard eğitimi (laser teknelerle), diğeri ise temel yatçılık eğitimi (yelkenli yatlarla genellikle 1 hafta sürmekte).  Her sene elimizden geldiğince üniversiteler arası ve özel olarak düzenlenen yarışlara katılmaktayız. Sponsor ya da gelen desteğe göre faaliyetlerimizi daha da genişletmek, katıldığımız trofe ve yarışların sayısını arttırmak, İstanbul’daki üniversiteler gibi yaz/kış gezileri düzenlemek gelecek faaliyet raporlarımızda mevcut.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Taner Zorbay

E-POSTA ADRESİ: taner@metu.edu.tr

TELEFONU: 0312 2105033

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Burak Çakan 

E-POSTA ADRESİ: 

TELEFONU: 05307926336

TOPLULUĞUN ODASI:

--

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

---

SOSYAL MEDYA: 

http://instagram.com/odtudyt

https://www.facebook.com/.odtudyt/


ODTÜ E-SPORLAR TOPLULUĞU


FAAL
İYET ALANI YAPTIĞI İŞLER & AMACI:

ODTÜ E-Spor Topluluğu'nun ana amacı, ulusal ve uluslararası e-spor turnuvalarına katılmak, ODTÜ'yü en iyi şekilde temsil etmektir. Topluluğun diğer amaçları, e-spor turnuvalarında oynanan e-spor ve oyunları tanıtmak, video oyunları ve e-sporla ilgilenen kişilerle sosyalleşmek, birlikte oyun oynamak ve taktiksel ve stratejik zihni geliştirmek için etkinlikler düzenlemektir.

AKADEMİK DANIŞMANI:

İSİM: Doç. Dr. Elif Sürer
E-POSTA ADRESİ: 
elifs@metu.edu.tr
TELEFONU: 0312 210 78 88
TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:
İSİM: Canberk BİNBAY
E-POSTA ADRESİ: 
c.binbay1993@gmail.com
TELEFONU: 0536 500 25 11
TOPLULUĞUN ODASI:

YOK

TOPLULUĞUN WEB SİTESİ:

www.metuesports.com


ODTÜ EŞLİ DANSLAR TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu, 1988 yılında kurulmuş olup Türkiye'nin ilk eşli danslar topluluğudur. Topluluğumuz, kuruluşundan bu yana eşli dansları öncelikle ODTÜ'de, ardından Türkiye çapında tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı amaç edinmiş; eşli dansların ülkemizdeki gelişiminin öncüsü olmuş ve dans sporunun bugün geldiği noktaya büyük katkıda bulunmuştur. Resmî yarışmalarda önemli dereceler elde eden pek çok dansçı, Ankara'daki dans stüdyolarının hemen hemen tümünün kurucuları ve Türkiye Dans Sporları Federasyonu'nda görev alan çeşitli kurul üyeleri, Türkiye'deki dans sporu hakemlerinin pek çoğu dans dünyasına topluluğumuz tarafından kazandırılmıştır.

ODTÜ EDT düzenli olarak yılda iki büyük etkinlik gerçekleştirir. Bunlardan ilki her sene Mayıs ayı başında Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonunda sahnelediğimiz Yıl Sonu Şovu’dur. Artık ODTÜ’nün sevilen ve beklenen etkinliklerinden biri haline gelmiş ve her sene farklı bir konsept ile yaklaşık 4000 dans sever ile buluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise gururla kurgulayıp gerçekleştirdiğimiz, ODTÜ’müzü anlatan Mayıs 2012 Metucation gösterisidir.

Bir diğer etkinliğimiz ise her sene Cumhuriyet Bayramı haftasında düzenlediğimiz Uluslararası ODTÜ Cumhuriyet Kupası Dans Yarışması nam-ı diğer METU OPEN!

2001 yılından beri düzenlenen ve artık yalnızca ODTÜ’nün değil Türkiye’nin değerli bir yarışması haline gelen bu organizasyona her sene 20 farklı ülkeden 400’ü aşkın sporcu ve 5000 dans severi ağırlamaktadır. Uluslararası platformlarda da övgüler almaya devam eden ve 16.sını 4-5 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz METU OPEN son 3 senedir tüm Uluslararası Yarışmalar arasında ilk 10’da yer almaktadır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Dr. Öğretim Üyesi Özcan Yazıcı

E-POSTA ADRESİ: oyazici@metu.edu.tr            

TELEFONU: 312 210 40 15

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:
İSİM: Oğulcan Delil

E-POSTA ADRESİ: 

TELEFONU: 0554 511 27 40

TOPLULUĞUN ODASI:

9. Yurt Yanı – Kültür Toplulukları Koridoru

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

 eslidanslar.metu.edu.tr

SOSYAL MEDYA:

Facebook: odtueslidanslar

Instagram: odtueslidanslar


ODTÜ İZCİLİK TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Topluluğumuz kurulduğu 1986 yılından itibaren dünya çapında her yaştan gönüllüsü bulunan bir gençlik hareketi olan izciliğin üniversitemizde de mümkün olan en çok sayıda kişiye ulaşması için çalışmaktadır. Üyelerimizin izcilik bilincinde kendilerine ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmesi önceliklerimiz arasındadır. Bu amaçlar doğrultusunda sene boyunca aktif olarak etkinlikler ve kamplar düzenleriz. Eğitim programımızı tamamlamış olan üyelerimiz doğada yaşam ve kamp yapma alanlarında donanımlı hale gelmiş olurlar. Sosyal sorumluluk projelerimizle de hem üyelerimizi hem üniversite bünyesinde ulaşabildiğimiz herkesi bilinçlendirmek te amaçlarımız arasındadır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Assist. Prof. Dr. Salih ÖZÇUBUKÇU

E-POSTA ADRESİ: osalih@metu.edu.tr

TELEFONU:0312 210 3216

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
Ecem PATIR / 05059119272 / ecem.patir@gmail.com

Utku SÜT / 05074927194 / utku.sut@gmail.com

Büşra ATA / 05069919469 / busraata08@gmail.com

Muntadher JİHAD / 05319697037 / munta.jihad@gmail.com

TOPLULUĞUN ODASI:

9. yurt altında topluluklar koridorunda

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

www.izci.metu.edu.tr 

SOSYAL MEDYA:
Facebook: odtuizcileri

Instagram: odtuizcigrubu


ODTÜ HAVACILIK TOPLULUĞU YAMAÇ PARAŞÜTÜ GRUBU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:


ODTÜ Havacılık Topluluğu Yamaç Paraşütü Grubu (ODTÜ HAT), 1991 yılında kurulduğundan 2016 yılına kadar ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü'ne o tarihten günümüze kadar da ODTÜ Spor Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Türkiye'de yamaç paraşütü eğitimi ilk kez topluluğumuzda başlamış 25 yıldan bu yana da aynı şekilde devam etmektedir. Topluluğumuzun yaklaşık 300 ODTÜ öğrencisinden oluşan grubu her yıl teorik eğitimlere katılmakta ve yer çalışmasını başarı ile tamamlayan öğrenciler ise başlangıç eğitimine geçmektedir. 

Topluluğumuzun temel amacı bu sporu yaymak ve ODTÜ öğrencilerine en iyi şekilde tanıtmaktır. 

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: 

E-POSTA ADRESİ: 

TELEFONU:


TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Batuhan Erdin

E-POSTA ADRESİ: batuhanerdin95@gmail.com

TELEFONU: 0541 541 03 71 

TOPLULUĞUN ODASI:

--

TOPLULUĞUN (VARSA) WEB ADRESİ:

http://odtuhat.com/

SOSYAL MEDYA

@ODTUHAT


ODTÜ JONGLÖRLER TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Türkiye’deki tek aktif üniversite jonglörlük topluluğu olan OJT’nin amacı, okul içinde gösteriler yaparak okul ortamına renk katmak, jonglörlük ve flow sanatları hakkında çalıştaylar vermek ve çeşitli organizasyonlarda gösteriler yaparak insanlara okulumuzu ve çağdaş sirk sanatlarını tanıtmaktır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Jason Stainberg

E-POSTA ADRESİ: steinber@metu.edu.tr

TELEFONU: 0312 210 39 12

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Berk AKGÜN

E-POSTA ADRESİ: akgunberk@yahoo.com

TELEFONU: 0506 440 78 22

TOPLULUĞUN ODASI:

--

TOPLULUĞUN (VARSA) WEB ADRESİ:

https://www.facebook.com/groups/metujuggling/?fref=ts


ODTÜ MOTORSPORLARI ve TRAFİK TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

Amacımız okulumuzda motor sporları ile ilgilenen insanları bir araya getirmek ve bu alanda eğitimler alarak, aynı zamanda okulumuzda da bu olanakları sağlayıp motor sporlarına genç sporcular kazandırmak ve bu alanda okulumuzu temsil etmek.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: İlhan Konukseven

E-POSTA ADRESİ: konuk@metu.edu.tr

TELEFONU:  0533 233 18 06

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Josef Karaburun

E-POSTA ADRESİ: josefkaraburun@gmail.com

TELEFONU: 0538 438 92 42

TOPLULUĞUN ODASI:

ODTÜ Kampüsü topluluk odaları bölgesi

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

www.odtumost.com         


ODTÜ SAS (SU ALTI SPORLARI TOPLULUĞU)


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ SAS; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Su Altı Sporları öğrenci topluluğu ve ODTÜ Spor Kulübü Su Altı Sporları takımlarıdır. Türkiye çapında çeşitli başarılara imza atan ODTÜ SAS, her yıl eğitimlerinin yanı sıra muhtelif etkinlikler de düzenlemektedir.

Bu etkinliklerdeki amaç, ODTÜ’nün öncülüğünde Türkiye’de bu ve benzeri sporlara ve aktivitelere gönül vermiş olan kişileri bir araya getirmek, elde edilen tecrübeleri paylaşmak, tanıtımı arttırmak ve dostluk ve arkadaşlık ortamında işbirliğini desteklemektedir.

ODTÜ aynı zamanda kendi bünyesinden su altında erkek ve kadınlarda takımlarda çıkarmıştır. Bunlar ODTÜ SAS Serbest Dalış Takımları, Su altı Hokeyi Takımları, Su Altı Rugbi Takımları ve Su Altı Görüntüleme Takımıdır. Bu takımlarımız, yönetmelikler gereği faaliyetlerinde Türkiye Su altı Sporları Federasyonu (TSSF)’ye bağlı olan ODTÜ Spor Kulübü bünyesindedir. Takım sporcuları, dönem içerisinde performans gösteren sporcular arasından seçilen kişilerden oluşmaktadır.

Gerek takımlarımız ve gerekse bireysel olarak sporcularımız Dünya Rekorları dâhil her yıl ulusal ve uluslararası şampiyonalarda sürekli olarak madalyalar almakta ve üniversitemize şampiyonluklar kazandırmaktadır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: LEVENT UCUZAL

E-POSTA ADRESİ: leventu@bilgigis.com

TELEFONU: 0.532.372 5219

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Mehmet Barış ATICI

E-POSTA ADRESİ: m.barisatici@gmail.com

TELEFONU: 0.534.620 1712

TOPLULUĞUN ODASI:

ODTÜ Kapalı Yüzme Havuzu

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

http://sas.metu.edu.tr/


ODTÜ - SUALTI TOPLULUĞU (SAT)


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ Sualtı Topluluğu bir grup ODTÜ öğrencisi ve öğretim görevlisi tarafından 1985 yılında ODTÜ Rektörlüğü bünyesinde Spor Müdürlüğü’ne bağlı bir öğrenci topluluğu olarak kuruldu.

ODTÜ SAT’ın kuruluşunda edindiği temel ilke, Türkiye Kıyıları ve iç sularındaki tarihi, kültürel ve doğal değerlerin araştırılması, korunması ve tanıtılmasıdır. Bu kapsamında yapılan çalışmalar arasında temel ve ileri dalış, arama, çıkarma ve ilk yardım eğitimleri vererek topluluk üyelerine bilgi ve beceri kazandırmak; keşif ve inceleme amaçlı çalışmalar için dalıcılar yetiştirmek; kıyılarımız ve iç sularımızdaki ekolojik değerler ( Deniz Çayırları, Deniz Kaplumbağaları, Akdeniz foku gibi), doğal değerler ( sualtı mağaraları, açık deniz kayalıkları ve deniz canlıları sığınakları gibi), kültürel değerler (batıklar, sualtı arkeolojisi, denizcilik tarihi) gibi konularda araştırmalar ve tanıtım amaçlı (yarışmalar, paneller, toplantılar, seminerler gibi) etkinlikler düzenlemek yer almaktadır. Topluluk 1986/1987 yıllarında deniz kaplumbağaları türlerinin üreme kumsalı olan Dalyan’da temel bir araştırma çalışması yürütmüştür. Akdeniz Foku’nu Koruma Projesi de yine o yıllarda ODTÜ Sualtı Topluluğu bünyesinden çıkmış, bugünlere kadar gelmiştir. Çeşme Koyu’nda Osmanlı- Rus Deniz Savaşı’nda batmış bulunan Osmanlı ve Rus Komuta Gemilerinin bulunup tanınması çalışmaları (1988-1990), Antakya kıyılarında yine topluluk tarafından bulunan 1600 yıllık iki batık gemi ve her birinde bulunan cam külçeler (1992/1993) ODTÜ Sualtı Topluluğu’nun Arkeoloji bilimine yaptığı katkıların ilkleridir. Bunlara ek olarak topluluğun 1992 yılında ilk kez Bozcaada’da düzenlediği “Sualtında Görüntü Avlama Yarışması” SAGAY, Türkiye’de düzenlenen ilk sualtı fotoğraf yarışması olmasının yanı sıra, Zıpkınla Balık Avcılığı Yerine Fotoğraf Makinesiyle Görüntü Avcılığı gibi anlamlı bir seçeneği sunarak Kuzey Ege’de “deniz parkları” kurulmasını ve işlemesini sağlamayı amaç edinmiştir. Son zamanlarda topluluk Türkiye Kıyıları Deniz Mağaraları Envanter Projesi, Kilikya Bölgesi Arkeolojik Yüzey Araştırması, Deniz Çayırlarının Yayılımının İncelenmesi, Uluburun III Yapay Resif Projesi, Serbest Dalış Denemeleri gibi önemli projeleri yürütmektedir.

ODTÜ Sualtı Topluluğu Rektörlük makamına karşı sorumludur. Akademik Danışman ve beş öğrenciden oluşan yürütme kurulu, üç öğrenciden oluşan denetleme kurulu işleyişi sağlamakla görevlidir. Yürütme Kurulu ve Denetleme Kurulu Genel Kurula karşı sorumludur. Topluluğun Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG), Batık Araştırma Grubu (BAG), Ekoloji Grubu (EKOG), Fotografi ve Videografi Grubu (FOVAG), Mağara Dalışı ve Araştırma Grubu (MADAG) ve Serbest Dalış Grubu (SDG) gibi alt grupları ile çeşitli çalışma birimleri vardır.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Almıla Güvenç Yazıcıoğlu

E-POSTA ADRESİ: yalmila@metu.edu.tr

TELEFONU: 0312 210 5240

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI(LARI):
İSİM: Görkem Varol, Çağatay Önder, Ezgi Selin Kaya, Yunus Emre Gök, Onur Bozkurt

E-POSTA ADRESİ:gorkemvarol2@gmail.com, cagatay-onder@hotmail.com, fotoselinsezgi@hotmail.com, ynsmrgok@gmail.com, onur.bozkrt@gmail.com

TELEFONU: 0537 709 33 72, 0536 898 68 10, 0555 629 52 44, 0506 658 32 53, 0555 658 26 67

TOPLULUĞUN ODASI:

Teknokent Spor Merkezi Alt Kat

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

sat.metu.edu.tr

SOSYAL MEDYA:
Facebook: odtüsat

Instagram: odtusat


ODTÜ TENİS TOPLULUĞU 


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ Tenis Topluluğu, öncelik okulumuzda olmak üzere tüm Türkiye’de tenisi sevdirmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlayan, gönüllü kişilerin yer aldığı bir öğrenci topluluğudur. Topluluğumuz bu amaç doğrultusunda tenis turnuvaları, eğlence amaçlı küçük tenis etkinlikleri ve tenisi öğretme amaçlı kurslar düzenler.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:

Cüneyt Can 

ccan@metu.edu.tr 

+90 312 210 5065

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:

Kaan Erdoğan 

erdogan.kaan.tennis@gmail.com

0535 022 66 92

TOPLULUĞUN ODASI:

Büyük Spor Salonu, büfenin yanındaki baraka

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

tt.metu.edu.tr


ODTU SATRANÇ TOPLULUĞU


TOPLULUĞUN KISACA FAALİYET ALANI YAPTIĞI İŞLER VE AMACI:

ODTÜ Satranç Topluluğu, ODTÜ'de satranç eğitimi, tanıtımı, eğlencesi ve temsili üzerinde aktiftir. Turnuvalar düzenliyoruz, düzenli buluşmalar yapıyor, dersler veriyoruz ve satranç her yönüyle ilgili videolar yapıyoruz. Ekipler kuruyoruz ve bireyleri yarışmalara ve turnuvalara katılmaya teşvik ediyoruz. Ana hedefimiz, öğrencileri satranç yaşam boyu öğrenme alışkanlığı içine sokmaya ve tecrübelerinin her saniyesinden zevk almalarını teşvik etmektir.

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Zülfü Aşık

E-POSTA ADRESİ:

azulfu@metu.edu.tr

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:
İSİM: Erkin Karaokçu

E-POSTA ADRESİ: erkinkaraokcu@gmail.com

TELEFONU: 05319152991

TOPLULUĞUN ODASI:

Topluluk odası 9. Yurt altında diğer topluluk odaları ie birliktedir.

TOPLULUĞUN WEB ADRESİ:

https://www.facebook.com/OdtuSatranc/?fref=ts


SAĞLIKLI VE SOSYAL YAŞAM TOPLULUĞU

TOPLULUĞUN AKADEMİK DANIŞMANI:
İSİM: Prof. Dr. M. Levent İnce

E-POSTA ADRESİ: mince@metu.edu.tr

telefonu: 0312 210 40 20

TOPLULUĞUN YK BAŞKANI:
İSİM: Kadir Galip Özcan

E-POSTA ADRESİ: kadir.ozcan@metu.edu.tr

TELEFONU: 0530 208 09 82