SPOR MÜDÜRLÜĞÜ


ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eşli Danslar Topluluğu, 1988 yılında kurulmuş olup Türkiye'nin ilk eşli danslar topluluğudur.Topluluğumuz, kuruluşundan bu yana eşli dansları öncelikle ODTÜ'de, ardından Türkiye çapında tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı amaç edinmiş; eşli dansların ülkemizdeki gelişiminin öncüsü olmuş ve dans sporunun bugün geldiği noktaya büyük katkıda bulunmuştur. Resmî yarışmalarda önemli dereceler elde eden pek çok dansçı, Ankara'daki dans stüdyolarının hemen hemen tümünün kurucuları ve Türkiye Dans Sporları Federasyonu'na bağlı dans sporu hakemlerinin pek çoğu dans dünyasına topluluğumuz tarafından kazandırılmıştır.

Üyelik

ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu Dansçı Kadrosu, Türkiye Dans Sporları Federasyonu'ndan lisanslı dansçılardan oluşmaktadır. Her akademik yıl başında yapılan topluluk seçmeleri ile topluluğa yeni dansçı adayları alınır ve dans sporcusu olarak yetiştirilir. Sürekli teknik gelişimi hedefleyen topluluğumuz, dansçılarına yoğun bir eğitim programı içerisinde uluslararası alanda tanınan ve dereceleri bulunan yabancı antrenörlerden teknik eğitim sağlamaktadır. Dansçılarımız ulusal ve uluslararası dans yarışmalarına katılmakta ve dereceler elde etmektedir. 

Etkinliklerimiz

ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu’nun en büyük etkinliklerinden biri olan yıl sonu şovu her akademik yıl sonunda sergilenir. Koreografileri uluslararası deneyime sahip koreograflarca hazırlanan ve, dansçı kadromuzca sahnelenen  ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu yıl sonu şovu Kültür ve Kongre Merkezi'nde sergilenmekte ve büyük beğeni kazanmaktadır. Özellikle son yıllarda ortaya konmuş b'AŞKa zaman, Kapalı Gişe, 20 Yıl-20Dans, Dünyadan's, Dans Etkisi, Dans Yeni'den, Gerçek Bir Şov gibi gösteriler, hala ülkemizin en iyi dans şovlarından olmayı sürdürmektedirler. Bu gösterilerin sadece EDT dansçıları tarafından (topluluk dışından dansçı çağırmaksızın) ortaya konması ise topluluk için ayrı bir gurur kaynağıdır. Ayrıca  ODTÜ EDT   dansçı kadrosu içerisinden oluşturulan farklı gösteri grupları pek çok ulusal etkinlikte koreografiler sunmakta, topluluğumuz yaptığı gösteriler ile her yıl 5000'i aşkın dans severe ulaşmaktadır. 

ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu’nun bir diğer büyük etkinliği olan Cumhuriyet Kupası ise 2001 yılından bu yana her yıl düzenlenmekte olup Türkiye'nin ilk ve tek düzenli dans yarışmasıdır. 2008 yılında ilk kez uluslararası platforma açılan yarışma, 2009 yılında Uluslararası Dans Sporları Federasyonu'na bağlı olarak gerçekleştirilmiş ve 7 farklı ülkeden ağırladığı 48 çift sporcu ve 9 yabancı hakem ile Ankara'da bir ilk olmuştur. Bu anlamlı etkinlikte birçok farklı kültür ve ülkeden sporcu, hakem ve antrenör bir araya gelmektedir. 

Türkiye Dans Sporları Federasyonu'ndan lisanslı dansçıları olan topluluk üyelerimiz eğitmenliğinde verilen Kurslarımız kayıtları, okulların açılmasıyla başlar. Kayıtlardan 1 hafta sonra başlayan kurslar, 1 aylık periyotlar halinde Haziran ayına kadar devam eder. Aynı şekilde Yaz döneminde de 2 ya da 3 dönem boyunca kurslar açılmaktadır.

Aynı zamanda her kurs döneminin sonunda dans severleri bir araya getirmek için düzenlenen Dans Partileri, Tango severler için düzenlenen Milongalar ve dünyaca ünlü eğitmenlerle düzenlenen Çalıştaylar topluluğumuz başlıca etkinlikleri arasında yer almaktadır. 

Topluluk Odamız

Topluluk Odamız 9. yurt altında, Kültür ve Spor Toplulukları koridorunda bulunmaktadır. Ayrıca odtükent spor merkezi, BSS aynalı salon gibi salonlarda da eğitim ve çalışmalarımız sürdürülmektedir 

İletişim

Web adresi: eslidanslar.metu.edu.tr

Her turlu bilgi talebinizi, görüş veya önerinizi yürütme kurulunun resmi iletişim adresi olan yk@eslidanslar.com adresine e-posta yoluyla gönderebilirsiniz
 


Fotoğraflar

edt1

edt2 

edt3 

edt4 

edt5 

edt6