SPOR MÜDÜRLÜĞÜ


ODTÜ Aikido Topluluğu

aikido1  aikido2


aikido4

ODTÜ Aikido Dojosu 2001 yılında Barış Şentuna tarafından kurulmuştur. Kendisinin  eğitmenliğinde ve büyük emekleriyle kurumsallaşan dojo, ODTÜ bünyesinde bir topluluk olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 2010 yılında eğitmenlik görevini öğrencileri Köksal Muş ve Utku Havuç devralmıştır. Bünyesindeki Çocuk Aikido grubuyla 100'ün üzerinde aktif çalışanı ile Türkiye'nin en büyük dojolarından biri olan  ODTÜ Aikido Topluluğu, çalışmalarında Tamura Shihan ve onun öğrencisi Nebi Vural Sensei'nin Aikido stili ve prensiplerini takip etmektedir. Avrasya Aikido Organizasyonu ve Aikido ve Budo Federasyonu'na bağlı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

aikido3

Aikido, Morihei Ueshiba (1883-1969) tarafından kurulmuştur.  Uyum (ai) ve enerji (ki) yolu (do) olarak Türkçe'ye çevrilebilir. Aikido’da yarışma veya turnuvalar düzenlenmez.   Turnuva anlayışı olmadığı için diğer bazı budo (Bu:savaş, savaşçı; do ise yol anlamına gelmektedir) sanatlarında olan teknik kurallarından bahsetmek mümkün değildir.  Temel hareketleri öğrenen öğrenci sürekli gözlemleyerek ve pratik yaparak tekniklerini mükemmelleştirmeye çalışır.  Teknikler silahsız olmasının yanı sıra tahta kılıç (bokken), sopa (jo) ve tahta bıçak (tanto) ile de yapılabilir. 

ODTÜ baraka spor salonundaki antrenmanlar: Köksal Muş, Utku Havuç ve Cavid Musayev eğitmenliğindeki büyük grubu ve Gülşah Gülen eğitmenliğindeki çocuk grubu ile yıl boyunca, aralıksız devam eder. 


Ders saatleri, tanışma toplantısı ve diğer bilgiler için: http://www.odtuaikido.org/

E-posta: iletisim@odtuaikido.org